SZKOŁA PODSTAWOWA w LEOKADIOWIE
KLIKNIJ w obrazek
KLIKNIJ w obrazek
ŚWIETLICA
Drodzy Nauczyciele, Pracownicy Szkoły, Uczniowie, Rodzice!
Wielkanoc to czas nadziei i otuchy. Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa oraz w innego człowieka.
Z okazji Świąt składam moc serdecznych życzeń , pogody w sercu.
Życzę, aby ten czas świąteczny przyniósł radość oraz wzajemną życzliwość.
Niech Zmartwychwstanie napełni Nas wszystkich pokojem i wiarą.
Justyna Woźniak
Wielkanoc (Pascha) to jedno z najważniejszych świat chrześcijańskich upamiętniające śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Obchodzone jest w pierwsza niedzielę po pierwszej wiosennej pełni.
Święta te obfitują w tradycje i zwyczaje ludowe, z których część jest wciąż żywo kultywowana, a część coraz bardziej zanika. Wciąż jednak święcimy pokarmy, malujemy pisanki, zanosimy palemki do kościołów i oblewamy się wodą w Lany Poniedziałek.
W zależności od tego, w jakiej części kraju mieszkamy, możemy znać różne tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych. W Polsce, w wielu regionach wciąż kultywowane są dawne obyczaje, choć w nieco zmienionej formie. W podkrakowskich wsiach spotkamy barwne pucheroki i usmoloną Siudą Babę, a także zobaczymy Emaus, czyli odpust z licznymi kramami. Z kolei w Wilamowicach obleją nas wodą Śmierguśnicy. Wielkanocne zwyczaje ludowe to część naszej tradycji, dlatego warto je znać, nawet, gdy nie są już praktykowane.
Jak wykonać kwiaty wiosenne z papieru? O tym opowiedzą kolejne filmiki:
Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wraz z siedmioma Rezydencjami Królewskimi: Zamkiem Królewskim w Warszawie, Zamkiem Królewskim na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Zamkowym w Malborku, Muzeum Okręgowym w Zamku Królewskim w Sandomierzu, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Zamkiem Lubelskim – Muzeum Narodowym w Lublinie zapraszają na wirtualne spotkania w sieci dla dzieci i młodzieży.
Codziennie, przez 14 dni, od 4 do 17 stycznia 2021 na stronach internetowych i kanałach mediów społecznościowych: Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, będą publikowane aktywności dla dzieci i młodzieży w różnym wieku, od przedszkola do szkół średnich.
Rezydencje zapraszają do zwiedzania z Idą Nowakowską w cyklu „Muzeum oczami dziecka”, a znani youtuberzy na „Zamkowe Trendy”. Na „Muzyczny spacer po Rezydencjach Królewskich” oraz warsztaty zabierze wszystkich chętnych Piotr Rubik, a w świat baśni i legend przeniosą najmłodszych Joanna Moro i Agata Załęcka – lekturą „Królewskich bajek”. Każdego dnia dodatkowe atrakcje, warsztaty i konkursy - aktualne informacje online na stronach Rezydencji.
Znajdź nas #feriepokrólewsku, polub, subskrybuj – bądź na bieżąco!
Ferie online nie mają granic – możesz być wszędzie!
Zamek Królewski w Warszawie www.zamek-krolewski.pl
Zamek Królewski na Wawelu www.wawel.krakow.pl
Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie www.lazienki-krolewskie.pl
Muzeum Zamkowe w Malborku www.zamek.malbork.pl
Muzeum Okręgowe w Zamku Królewskim w Sandomierzu www.zamek-sandomierz.pl
Zamek Królewski w Lublinie www.mnwl.pl
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka www.muzeum.wieliczka.pl
Organizatorem projektu jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Projekt jest zrealizowany w 7 rezydencjach królewskich: Zamku Królewskim w Warszawie, Zamku Królewskim na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Zamkowym w Malborku, Muzeum Okręgowym w Zamku Królewskim w Sandomierzu, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Zamku Lubelskim – Muzeum Narodowe w Lublinie.
BOŻE NARODZENIE DAWNIEJ I DZIŚ
Boże Narodzenie to czas szczególny w życiu każdego chrześcijanina. Ze świętowaniem narodzin Zbawiciela wiąże się wiele przekazywanych z pokolenia na pokolenie zwyczajów.
Okres od pierwszego dnia Bożego Narodzenia do święta Trzech Króli określano na wsi polskiej od XIV do XVIII w. jako Gody.
Do najbardziej znanych w ludowej tradycji rekwizytów „Godnich” świąt należą: zielone drzewko, zboże, siano i opłatek.
Wiele elementów świąt Bożego Narodzenia ma swoją ukrytą, często zapomnianą symbolikę. Tak powszechna w naszych domach choinka, to – według tradycji – drzewko posiadające wiecznie zielone igliwie, symbolizujące trwałość życia, niezmienność, odporność na przemijanie, witalność czy wzrost roślin.
Wierzono, że Wigilia to dzień magiczny. Należało wystrzegać się pewnych negatywnych zachowań, które – w myśl zasady: „jaka Wigilia, taki cały rok” – mogły opanować cały kolejny rok.
Tradycje bożonarodzeniowe na świecie
Czerwony strój, długa biała broda, sanie z reniferami... I oczywiście wór pełen prezentów. To pierwsze skojarzenia nasuwające się na myśl o Świętym Mikołaju. A jednocześnie dowód na to, jak inne są nasze wyobrażenia o tej postaci od tych, które ludzie mieli jeszcze... w XIX wieku.
W średniowiecznych przekazach historycznych pojawiały się informacje o biskupie Mikołaju, który żył w tureckim mieście Mira na przełomie III i IV stulecia. Jego życie jest owiane wieloma legendami, ale we wszystkich pojawia się jako ten, który czynił dobro, a jednocześnie odznaczał się dyskrecją. M.in. według podań biskup miał rozdać swój majątek biednym.
Postać ta była czczona od IX wieku - 6 grudnia w Konstantynopolu odbywały się uroczystości z okazji święta Mikołaja.
Popularność postaci i jej święta rozprzestrzeniła się na cały świat chrześcijański. Przez wieki wykształciły się rozmaite zwyczaje związane z obchodami tego dnia. Z czasem wizerunek Mikołaja zaczął ulegać zmianie. Pierwszym bodźcem była postać Sinterklaasa pojawiająca się w tradycji holenderskiej - szczupły mężczyzna w podeszłym wieku, ubrany w tradycyjną szatę biskupią i przybywający do Holandii na statku parowym z Hiszpanii. Rozdawał on upominki dzieciom, które jednak musiały na to zapracować dobrymi uczynkami.
Ten wizerunek Mikołaja jest zdecydowanie bliższy naszym współczesnym wyobrażeniom. Te jednak ukształtował tak naprawdę XIX-wieczny rysownik Thomas Nats. Amerykański karykaturzysta w 1881 roku w tygodniku Harper's Weekly opublikował ilustrację, na której św. Mikołaj rozdaje prezenty żołnierzom biorącym udział w wojnie secesyjnej. Co ciekawe, to on prawdopodobnie jako pierwszy przedstawił Świętego Mikołaja z charakterystyczną, elfią czapką zamiast mitry.
Na prezenty od Św. Mikołaja czekamy 6 grudnia, ale też spodziewamy się je znaleźć pod choinką…
Być może niektórzy z Was będą się starali Go wyręczyć przygotowując prezenty tak jak On.
Oto kilka pomysłów na zapakowanie upominków dla naszych najbliższych.
UWAGA !!!!!
W ostatnich latach jednym z najpoważniejszych zagrożeń związanych z nowymi technologiami staje się nadużywanie urządzeń ekranowych. Coraz częściej diagnozowane są przypadki regularnego uzależnienia od sieci u coraz młodszych dzieci. Nadużywanie ekranów jest szkodliwe dla wzroku, może obniżać jakość snu, negatywnie wpływa na rozwój mózgu i rozwój mięśni dłoni.
W ostatnim czasie ruszyła kampania „Domowe Zasady Ekranowe”, która promuje zrównoważone korzystanie z urządzeń ekranowych, tak żeby nie stanowiły one zagrożenia dla relacji rodzinnych, rozwoju dzieci i zdrowia domowników.
https://www.domowezasadyekranowe.fdds.pl/
PO CO NAM TELEFONY ?
Kiedyś praktycznie w każdym domu był telefon stacjonarny, który służył domownikom do komunikacji ze światem zewnętrznym, natomiast poza domem korzystało się z budek telefonicznych.
W dzisiejszych czasach trudno to sobie wyobrazić. Prym wiodą wszechobecne już telefony komórkowe.
Gdy mowa o telefonach, to może przypomnijmy sobie numery telefonów alarmowych.
W zamierzchłych czasach (czyli 15 lat temu?) telefon komórkowy służył do dzwonienia i przesyłania wiadomości tekstowych, czyli SMS-ów. Gdy dziś zapytamy WAS - młodsze pokolenie o to, jak wykorzystujecie telefony, odpowiedzi najpewniej będą zgoła odmienne.
Dzisiejsze smartfony to niemalże miniaturowe komputery. Mamy w nich pocztę, setki aplikacji ogarniających większość sfer naszego życia, gry, muzykę, filmy, komunikatory i tak dalej. Zwykłe pisanie SMS-ów i dzwonienie znajdą się najpewniej pod koniec tej listy. Pomysłowi producenci telefonów co chwilę zaskakują nas nowinkami technologicznymi, doprowadzając do tego, że wielu z nas praktycznie nie wyobraża już sobie życia bez smartfona.
Pamiętajmy, że nadmierne korzystanie z tego typu technologii niesie ze sobą także wiele zagrożeń.
Dwa główne z nich to:
-
ryzyko uzależnienia.
- fonoholizm, czyli problem nadużywania smartfonów. Jest to o tyle niebezpieczne, że powoduje m.in. problemy w relacjach rówieśniczych, zanik pasji, zaburzenia koncentracji, snu, a nawet odżywiania;
- nomofobia, czyli strach przed brakiem telefonu. To choroba cywilizacyjna XXI wieku, polegająca na nerwowości i lęku za każdym razem, gdy nie mamy pod ręką takiego urządzenia.
-
narażenie na cyberprzemoc i rosnąca fala hejtu.
A teraz kilka pomysłów na zabawy z orgiami:
Stojak na telefon
Proste Pudełko Origami
DLA RODZICÓW
Jak wykorzystać swój telefon do twórczej i odkrywczej zabawy z dziećmi na dworze?
Kreatywne aplikacje na Androida:
-
Atlas roślin – aplikacja do rozpoznawania roślin ze zdjęcia,
-
Atlas grzybów – aplikacja do rozpoznawania grzybów,
-
Czyj to liść? – aplikacja Lasów Państwowych do rozpoznawania drzew,
-
Endomondo – rejestrowanie treningów, spacerów, i aktywności sportowych,
-
Wykrywacz metali – aplikacja do wykrywania metalowych przedmiotów i magnesów,
-
Smart Tools – wszystkie aplikacje od firmy Smart Tools,
-
SkySafari 5, Star Walk 2 – atlasy nieba (więcej reklam),
-
Moon Atlas 3D, LunarMap – aplikacje do obserwacji księżyca,
-
ISS Detector – śledzenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i flar Iridium,
-
Geocaching – oficjalna aplikacja Geocaching.
Kreatywne aplikacje na iOS:
-
Czyj to liść? – aplikacja Lasów Państwowych do rozpoznawanie drzew,
-
Endomondo – rejestrowanie treningów, spacerów, i aktywności sportowych,
-
Bubble level – wykrywacz metali + inne narzędzia,
-
Night Sky – atlas nieba,
-
Moon Globe – aplikacja do obserwacji księżyca,
-
ISS Detector – śledzenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i flar Iridium,
-
Geocaching – oficjalna aplikacja Geocaching.
1 czerwca DZIEŃ DZIECKA
Dzień Dziecka ustanowiony został w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych.
https://www.youtube.com/watch?v=7K3_mSb1zRQ
https://www.youtube.com/watch?v=g0vsAvCRI90
http://scholaris.pl/resources/run/id/104893
https://www.polskieradio.pl/18/4775/Artykul/2408491,Dzien-Dziecka-na-swiecie
26 maja - Dzień Mamy
Data obchodów Dnia Matki zależy od kraju, w którym jest świętowany. Podobno dzień ten po raz pierwszy w Polsce świętowano 26 maja 1914 r. w Krakowie. Choć w tym dniu święto obchodzone jest tylko w Polsce, to Dzień Matki jest świętem kosmopolitycznym, bo i doświadczenie macierzyństwa nie zna granic przestrzennych, ani czasowych
(i gatunkowych też). Dzień Matki, to święto wyjątkowe, podczas którego doceniamy nasze mamy za trud włożony w opiekę nad nami, wsparcie w trudnych chwilach, ich troskę, pomoc i bezwarunkową miłość. Każda mama w takim dniu powinna poczuć się naprawdę wyjątkowo.
A oto kilka pomysłów na wykonanie drobiazgów dla naszych Mam z okazji ich uroczystości:
Nie macie jeszcze prezentu dla mamy, a chcecie jej dać coś osobistego. Znalazłam dla Was ciekawą propozycję na www.ekokalendarz: komplementownik.
Wystarczy grubszy papier, pisaki, nożyczki i nit + chwila zastanowienia dlaczego Wasza mama jest wyjątkowa.
Materiały: grubszy kolorowy papier (brystol), cyrkiel, nożyczki, nożyk do papieru, pisaki, oraz nit (lub pinezka i kawałek korka lub gumki lub mulina i igła oraz dwa guziki), ewentualnie napisy z gazet oraz ozdoby, kwiatki z papieru, wstążka, guziki, małe zdjęcie, brokat itp.
Wytnij z papiery dwa koła o średnicy 10-15 cm, przy czym koło wierzchnie powinno być o ok. 1 cm mniejsze (na rysunku jest pomyłkowo odwrotnie). W wierzchnim kole wytnij otwór, w którym – podczas obracania – pojawiać się będą napisy z dolnego koła. Ozdób górne koło, przygotuj odpowiedni napis w zależności kto jest obdarowanym i w jakiej formie będą napisy w okienku. Następnie przyklej napisy na dolnym kółku, zwróć uwagę by były w takim miejscu by przy obracaniu połączonych kół wpasowywały się w otwór górnego koła. Napisy zamiast przyklejać możesz wpisać już po zmontowaniu kół. Połącz oba koła nitem, pinezką i gumką lub muliną/kordonkiem. Jeśli wybierzesz ten ostatni sposób, przełóż nić przez obydwa koła, następnie przez jedną i drugą dziurkę guzika, a następnie znów przez obydwa koła (przez tą samą dziurkę). Zabezpiecz całość przeciągając dwa końce nici przez drugi guzik i zawiąż.
POMYSŁY NA SPĘDZANIE WOLNEGO CZASU
https://view.genial.ly/5ead3e7232376f0d7de40f78
Proste triki rysunkowe dla początkujących:
https://www.youtube.com/watch?v=GbCoCy0eH8U
Gra UNO
Origami
https://www.youtube.com/watch?v=glprCZujOeY
Zachęcam do odwiedzenia oficjalnej strona internetowa Unii Europejskiej znajdziecie tam
Kącik edukacyjny
Czy Unia Europejska jest ciekawa czy nudna? Dzięki tym grom i kwizom możesz wyrobić sobie na ten temat własne zdanie. Gry różnią się poziomem trudności w zależności od przedziału wiekowego.
Temat: Jestem Polakiem, więc Europejczykiem.
Unia Europejska to gospodarczo-polityczny związek 28 demokratycznych państw europejskich. Powstała na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht. Polska dołączyła do UE 1 maja 2004 r.
Do symboli Unii Europejskiej należą:
-
flaga europejska - dwanaście nieodwracalnych złotych gwiazd rozłożonych w okręgu na lazurowym tle.
-
hymn Europy - Oda do radości: finałowa kantata z IX Symfonii Ludwiga van Beethovena.
-
Dzień Europy - obchodzony 5 maja (przez Radę Europy) lub 9 maja (przez Unię Europejską)
-
1 maja: Święto Pracy – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy.
-
2 maja: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dzień Polonii i Polaków za Granicą
-
3 maja: Święto Narodowe Trzeciego Maja – 229 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja.
https://www.youtube.com/watch?v=xQk8p7XY23A
https://www.youtube.com/watch?v=hJ9SZzcOP_I
Sprawdźcie swoją wiedzę rozwiązując test na temat NARODOWYCH ŚWIĄT MAJOWYCH – świetnie bawiąc się przy tym.
Otwórzcie i zalogujcie się w joinmyquiz.com i podajcie kod gry 145719
Temat: Dbamy o nasze środowisko naturalne
22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi, którego celem jest zwrócenie uwagi na kwestie ochrony środowiska naturalnego, w tym promowanie zachowań proekologicznych. Wiodącym tematem tegorocznej 50. edycji tego święta będą działania na rzecz ochrony klimatu, w szczególności zaakcentowanie wyzwań związanych z zachodzącymi zmianami klimatycznymi.
W tym roku wspólnie z Bankiem Ochrony Środowiska oraz Fundacją BOŚ, a także przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwo Klimatu organizuje warsztaty on-line „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu”. Wydarzenie to zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Do udziału w warsztatach on-line „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu” organizatorzy zapraszają uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych. Warsztaty odbędą się w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Postaw na Słońce”, promującego odnawialne źródła energii.
Warsztaty on-line będą dostępne na żywo na stronie www.dzienziemiwmk.pl.
Jak wziąć udział w warsztatach?
22 kwietnia o godz. 11:40 kliknij w link www.dzienziemiwmk.pl. Na tej stronie znajdzie się też instrukcja, jak zalogować się do czatu, aby móc zadawać pytania.
Jak chronić środowisko naturalne?
Temat: Zwyczaje wielkanocne.
Święta Wielkanocne obfitują w tradycje i zwyczaje ludowe, z których część jest wciąż żywo kultywowana, a część coraz bardziej zanika. Wciąż jednak święcimy pokarmy, malujemy pisanki, zanosimy palemki do kościołów i oblewamy się wodą w Lany Poniedziałek. Niektóre zwyczaje i tradycje wielkanocne przetrwały do dzisiaj w nieco zmodyfikowanej formie.